Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, z. Ilirjan Celibashi shpalli rezultatet paraprake për kandidatët fitues të zgjedhjeve Për Kuvend të datës 25 prill 2021, pas vlerësimit të fletëve të votimit për kandidatët për deputet. Rezultatet paraprake janë si më poshtë vijon:

Berat
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
1 PD-AN 1 Tomor Alizoti M
2 PD-AN 2 Kasëm Mahmutaj M
3 PS 1 Hatixhe Konomi F
4 PS 2 Bardhyl Kollçaku M
5 PS 3 Fadil Nasufi M
6 PS 4 Nasip Naço M
7 PS 5 Blendi Klosi M
Dibër
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
8 PD-AN 1 Xhelal Mziu M
9 PD-AN 2 Kreshnik Çollaku M
10 PD-AN 3 Dhurata Tyli(Çupi) F
11 PS 1 Lavdrim Krrashi M
12 PS 2 Aurora Mara F
Durrës
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
13 PD-AN 1 Edi Paloka M
14 PD-AN 2 Agron Duka M
15 PD-AN 3 Merita Bakiu F
16 PD-AN 4 Oerd Bylykbashi M
17 PD-AN 5 Ferdinant Xhaferaj M
18 PD-AN 6 Andia Ulliri F
19 PS 1 Milva Ekonomi F
20 PS 2 Alban Xhelili M
21 PS 3 Jurgis Çyrbja M
22 PS 4 Klodiana Spahiu F
23 PS 5 Ilir Ndraxhi M
24 PS 6 Rrahman Rraja M
25 PS 7 Lefter Koka M
26 PS 8 Edi Rama M
Fier
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
27 LSI 1 Monika Kryemadhi F
28 PD-AN 1 Enkelejd Alibeaj M
29 PD-AN 2 Eralda Bano(Tase) F
30 PD-AN 3 Saimir Korreshi M
31 PD-AN 4 Luan Baçi M
32 PD-AN 5 Nustret Avdulla M
33 PD-AN 6 Ilda Dhori F
34 PS 1 Erion Braçe M
35 PS 2 Petro Koçi M
36 PS 3 Lindita Buxheli F
37 PS 5 Baftjar Zeqaj M
38 PS 6 Antoneta Dhima F
39 PS 7 Bujar Çela M
40 PS 8 Ismet Beqiraj M
41 PS 9 Tatiana Piro F
42 PS 10 Gramoz Ruçi M
Elbasan
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
27 PD-AN 1 Gazment Bardhi M
28 PD-AN 2 Flutura Açka F
29 PD-AN 3 Lefter Gështenja M
30 PD-AN 4 Dashnor Sula M
31 PD-AN 6 Zheni Gjergji F
32 PD-AN 7 Luçiano Boçi M
33 PS 1 Evis Kushi F
34 PS 2 Klevis Xhoxhi M
35 PS 3 Besion Ajazi M
36 PS 4 Dasantila Tahiraj F
37 PS 5 Saimir Hasalla M
38 PS 6 Florenc Spaho M
39 PS 7 Luan Duzha M
40 PS 8 Taulant Balla M
Gjirokastër
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
57 PD-AN 1 Tritan Shehu M
58 PS 1 Mirela Kumbaro (Furxhi) F
59 PS 2 Laert Duraj M
60 PS 3 Bledar Çuçi M
Korçë
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
61 PD-AN 1 Edmond Spaho M
62 PD-AN 2 Sorina Koti F
63 PD-AN 3 Ervin Salianji M
64 PD-AN 4 Bledjon Nallbati M
65 PD-AN 5 Seladin Jakupllari M
66 PS 1 Enslemvera Zake F
67 PS 2 Blerina Gjylameti F
68 PS 3 Ilirian Pendavinji M
69 PS 4 Ilir Topi M
70 PS 5 Olta Xhaçka F
71 PS 6 Niko Peleshi M
Kukës
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
72 PD-AN 1 Flamur Hoxha M
73 PD-AN 2 Isuf Çelaj M
74 PS 1 Gerta Duraku F
Lezhë
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
75 PD-AN 1 Mark Marku M
76 PD-AN 2 Agron Gjekmarkaj M
77 PD-AN 3 Lindita Metaliaj F
78 PD-AN 4 Kastriot Piroli M
79 PS 1 Lindita Nikolla F
80 PS 2 Eduard Ndreca M
81 PS 3 Shpresa Marnoj F
Shkodër
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
82 PSD 1 Tom Doshi M
83 PSD 2 Gledis Çeliku M
84 LSI 1 Agron Çela M
85 PD-AN 1 Helidon Bushati M
86 PD-AN 2 Emilja Koliqi F
87 PD-AN 3 Ramadan Likaj M
88 PD-AN 4 Greta Bardeli F
89 PD-AN 5 Zef Hila M
90 PS 1 Edona Bilali F
91 PS 2 Paulin Sterkaj M
92 PS 3 Benet Beci M
Tiranë
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
93 PSD 1 Tom Doshi M
94 LSI 1 Monika Kryemadhi F
95 LSI 2 Erisa Xhixho F
96 PD-AN 1 Lulzim Basha M
97 PD-AN 2 Jorida Tabaku F
98 PD-AN 3 Alfred Rushaj M
99 PD-AN 4 Albana Vokshi F
100 PD-AN 5 Sali Berisha M
101 PD-AN 6 Agron Shehaj M
102 PD-AN 7 Fatmir Mediu M
103 PD-AN 8 Grida Duma F
104 PD-AN 9 Shpëtim Idrizi M
105 PD-AN 10 Belind Këlliçi M
106 PD-AN 11 Vangjel Dule M
107 PD-AN 12 Mesila Doda F
108 PD-AN 13 Dashamir Shehi M
109 PD-AN 14 Flamur Noka M
110 PD-AN 15 Orjola Pampuri F
111 PS 1 Luljeta Bozo F
112 PS 2 Najada Çomo F
113 PS 4 Ogerta Manastirliu F
114 PS 5 Arben Ahmetaj M
115 PS 6 Ulsi Manja M
116 PS 7 Etilda Gjonaj F
117 PS 8 Arben Pëllumbi M
118 PS 9 Elisa Spiropali F
119 PS 10 Belinda Balluku F
120 PS 11 Toni Gogu M
121 PS 12 Etjen Xhafaj M
122 PS 13 Ermonela Valikaj F
123 PS 14 Xhemal Qefalia M
124 PS 16 Klotilda Bushka F
125 PS 17 Alqi Bllako M
126 PS 18 Eduard Shalsi M
127 PS 23 Fatmir Xhafaj M
128 PS 30 Ornaldo Rakipi M
Vlorë
NR SUBJEKTI NR_RENDOR_KANDIDATI EMRI MBIEMRI GJINIA
129 PD-AN 1 Bujar Leskaj M
130 PD-AN 2 Ina Zhupa F
131 PD-AN 3 Fation Veizaj M
132 PD-AN 4 Arbi Agalliu M
133 PS 1 Pranvera Resulaj F
134 PS 2 Anduel Tahiraj M
135 PS 3 Vullnet Sinaj M
136 PS 4 Anila Denaj F
137 PS 5 Niko Kuri M
138 PS 6 Ilir Metaj M
139 PS 7 Damian Gjiknuri M
140 PS 8 Edi Rama M

Shifra të përmbledhura.

F % M %
Gjithsej 140 47 33.57% 93 66.43%
PSD 3 0.00% 3 100.00%
LSI 4 3 75.00% 1 25.00%
PD 59 17 28.81% 42 71.19%
PS 74 27 36.49% 47 63.51%

Sa i përket votave parapëlqyese, nga totali i votave të vlefshme që kanë marrë partitë në rang vendi kemi këto të dhëna:

  • 48% e votuesve të PSD kanë votuar edhe për kandidatin;
  • 23% e votuesve të LSI kanë votuar edhe për kandidatin;
  • 71% e votuesve të koalicionit PD-AN kanë votuar edhe për kandidatin;
  • 75% e votuesve të PS kanë votuar edhe për kandidatin.

Këto janë rezultatet paraprake, pasi rezultati përfundimtar zyrtar i zgjedhjeve do të shpallet pasi KQZ-së do të bëjë verifikimin e të gjithë tabelave të rezultateve që po depozitohen nga KZAZ-të në KQZ. KQZ me administrimin e tabelave të rezultateve për çdo zonë zgjedhor kryen verifikimet përkatëse dhe më pas miraton tabelën përmbledhëse të rezultatit.